Alaçatı’ya Havalimanı Geliyor!

29 Kasım 2016

Her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında, Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının yapımı planlanıyor. Alaçatı, Antalya ve Rize’ye yapılacak havaalanları sürpriz olarak niteleniyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, ulaştırma sisteminin en önemli dişlilerinden biri olan havacılıkta 2003’ten bu yana sektörün gelişmesi için köklü adımlar atıldı. Aktif havalimanı sayısı 55’e çıkan yurt içi uçuş ağına, gelecek dönemde Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının eklenmesi planlanıyor.
Kaynak bkz. http://www.hurriyet.com.tr/yedi-yeni-havalimani-daha-geliyor-40286270
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-ye-7-yeni-havalimani-daha-ekonomi-2350193/

Alaçatı’ya yapılacak olan havalimanının, Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerden olan Çeşme’ye ulaşımı kolaylaştıracak ve bu sayede Çeşme’nin sakız adası ve Yunanistan Adalarına yakınlığı sebebiyle artık sadece deniz yoluyla değil hava yoluyla da ulaşabilmeleri yabancı turistlerinde tercih edeceği bir merkez haline getirecek. Havalimanının yapımı hali hazırdaki otel ve sağlık turizmi planlanan projelerin gerçekleşmesini de hızlandıracak ve Çeşme’nin yatırım değeri % 100 artacaktır.

 

Görselin Kaynağı