BAHARDA BAHÇE BAKIMI

14 Nisan 2016

Sonunda bahar geldi! Doğanın performansı artmaya, günler uzamaya, havalar ısınmaya ve bahçeniz uyanmaya başladı. Hepimizi tatlı bir bahar telaşı hazırlığı sarmış iken peki ya bahçelerimiz yaza ne kadar hazır?

Gerçekleştirmiş olduğu site villa, residence ve yazlık villa projelerinde teslimden sonra 5 yıl yönetiminde de aktif olarak yer alan, yönettiği sitelerin bahçe ve peyzaj bakımlarıyla ilgili konusunda uzman firmalarla çalışan SUV Yapı olarak bu sorunun cevabını Nesil Peyzaj’a sorduk.

• Öncelikle bahçemizdeki tüm bitkilerin şekil ve formlarını korumak için uç sürgün budamasının yapılması gerekmektedir.

• Kıştan kalan kuru yaprakların temizlenmesi, mevcut alanda ot temizliği, çiçek geçmişlerinin alınması da şart.

• Çim alanlarınız var ise; kontrolü yapılarak zayıf ve çim çıkmayan alanlara ara ekim yapılarak, haftada bir kez olacak şekilde düzenli olarak çim biçimi ve kenar kesimleri yapılmalıdır.

• Dış mekânda kullandığınız saksılar var ise bahar ile birlikte yenilenme zamanları gelmiş demektir. İşe saksıların toprağını değiştirerek başlayabilirsiniz.

site villa bahçe, yazlık villa bahçe, bahçe bakımı

site villa bahçe, yazlık villa bahçe, bahçe bakımı

• Yazın müjdesini veren bahar çiçekleri ile bahçesi renklendirmeniz için en uygun zaman; Sardunya, Petunya, Ortanca, Lavanta, Begonya, Pervane, Japon gülü, Begonvil, Kadife, Yasemin gibi bütün yaz çiçekli kalacak bitkilerle saksılarınızı ve bahçenizi hareketlendirebilirsiniz. Tabi dikimden önce bitkinin yaşam koşullarını iyice araştırmalısınız.

• Bahçenizde istenmedik sürprizler ve kayıplar yaşamamak, olabilecek hastalıklar adına düzenli periyotlarda yapılacak gübre ve ilaçlamalar ihmal edilmemelidir. Bunu yaparken mutlaka bir uzman görüşü almalısınız.

• Yaşanabilir bahçeler yaratıp, devamını sürdürebilmemiz için en önemli faktörümüz tabi ki ‘’su’’ Otomatik sulama sisteminiz var ise kontrolü yapılıp, yaz dönemi için saati ve aralıkları ayarlanmalıdır. Sulamayı elle yapacaksanız; İhtiyaç duyulan periyotlarda düzenli olarak aynı miktarda su verilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle sulamayı sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde yapmaya özen göstermelisiniz.

• Bahçenizde sizin ve gelen misafirlerinizi ağırlamak için küçük oturma alanları oluşturabilirsiniz. Bu konuda sınır tanımayan tasarım ve fikirler her yerden çok kolay ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; Güneşe ve suya dayanıklı, hafif, taşınabilir en önemlisi doğadaki renklerle karışabilen ve bir bütün oluşturabilen renklerin seçilmesidir.

• Bahçenin ana aydınlatmasında bahçe aydınlatma direkleri, alçak aydınlatmalar, çim armatürleri ya da duvar aplikleri tercih edilebilir. Böylelikle hem gece aydınlatması sağlamış olur hem de güvenlik açısından tedbir almış olursunuz.

Nesil’ den Nesil ‘e süren bahçeler dileğiyle…

Bahçe Bakımı, Köyce Alaçatı, Site Villa

Bahçe Bakımı, Köyce Alaçatı, Site Villa

 

Görsel Kaynağı