Çeşme ve Bir Sakız Ağacı Öyküsü

23 Haziran 2015

Çeşme’nin kendine has sakız ağacı.. Sakız ağacı  Alaçatı Çiftlikköy’de yaşamaktadır.  Sakız adasının Çeşme’ye bakan tarafındaki özel kırmızı toprakta yaşayan bu ağacın kendine has mis gibi bir kokusu vardır.  Çeşme’de toprak nerede kazılırsa kazılsın sakız kokar.

Sakız ağacı yaklaşık olarak 6000 yıldır Çeşme de hayat bulmaktadır. İlk zamanlarda zeytin ve makiliklerin arasında yaşayan sakız ağacı, daha sonra özel olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Sakız ağaçlarının en dikkat çekici özelliği hiç bir mevsim yaprak dökmemesi ve sadece gövdesi ve yaprağının değil toprağının da sakız kokmasıdır.

Sakız ağacı antepfıstığı ailesinden yaklaşık olarak 4 metre boylarında, çalı görünümünde, sık dallı, kış aylarında bile yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Çiçekleri kırmızı renkte ve küçüktür. Meyvesi ise ufak eve sivridir. Sakız Ağacının her yıl Mayıs ayında gövdesini dikine çizerek sıvının akması sağlanır, 2-4 haftada bu sıvı sertleşir. Sertleşen bu sıvıdan kırılabilen parça ve damla şeklinde sakız elde edilir. Bu kendine has mis kokusu olan ağacın meyvesi sakızdan kahveler, likörler, rakılar, kurabiyeler elde edilir.

Sakız ağaçlarının giderek azalmasını konu alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye genelinde Antalya, Muğla ve özellikle İzmir Çeşme’de sakız ağacı dikim projesini başlatmıştır. Bakanlık Çeşme’de bulunan beş bin sakız ağacı da koruma altına almıştır. Çeşme’de sakız bahçesi kurarak sakız ağacı yetiştiriciliği ve sakız işleme eğitimi verilecektir. Bu sayede birçok kişiye iş imkânı kapısı açılırken aynı zamanda Çeşme’nin kültürü ve doğal güzelliği olan sakız ağacı kültürü devam edecektir.

Sakız ağacının kutsal kitaplarda yer alacak kadar derin bir tarihi vardır. Sakız reçinesi yani eski adıyla mastikadır. Sakız reçinesi sadece yiyeceklerde kullanılmayıp aynı zamanda tedavide kullanılmak üzere en önemli hammaddelerden biridir. Damla sakızının faydaları ise: dişetlerini temizler, nefesin ferah olmasını sağlayarak ağız kokusuna engel olur, çene kaslarını güçlendirir, midenin düzenli çalışmasını sağlar.

5 çayının yanında mis kokulu damla sakızlı Alaçatı kurabiyeler sizi mutlu edecektir. Çeşme’de akşam salaş bir restoranda balığınızı yedikten sonra damla sakızlı kahve içmeniz tavsiye edilir.