Çeşme’de Yaşam

23 Haziran 2015

İzmir’in Çeşme ilçesi Türkiye’nin batısında üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Ülkemizin turizm yönünden sayılı plajlarına sahiptir. İzmir’den otobanı kullanarak yaklaşık olarak 1 saat gibi sürede varabileceğiniz gibi Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e aktarma yaparak kolaylıkla Çeşme’ye ulaşabilirsiniz. Sörfü, kumrusu, taş evleri, rüzgarı, yel değirmeni ile sadece ülkemizin değil dünyanın da gözbebeği haline gelen Çeşme’de nüfus ve yapılaşma giderek artmaktadır. Çeşme’de yapılması gereken ve görülmesi gereken çok fazla yer bulunmaktadır. Tarih kokan bir yüzü olduğu gibi aynı zaman da modern yüzü de vardır.

Eski yerleşimi taş yapılı yer evlerinden ibaret olan Çeşme’de teknoloji ve gelişimin etkisiyle modern yapılar günümüzde giderek artmaktadır. Biraz rum biraz lavanten esintilerinin yer aldığı farklı mimarileri bulabileceğiniz Çeşme’de her bütçeye her tarza uygun yapılar bulmak mümkündür. Sadece yazlık olarak değil yılın her mevsimi yaşayabileceğiniz villalar, apartman daireleri, apartlar bulabilirsiniz. Rum tarihine dokunmak istiyorum derseniz Alaçatı bölgesinde taş evler, alabildiğine mavi denizi izlemek istiyorum derseniz Ilıca bölgesinde denize nazır villalar, site hayatına dahil olmak istiyorum derseniz Ocavık bölgesindeki evler size kapılarını açacaktır.

Çeşme denilince akla ilk gelenlerden biri çeşme kumrusudur. Aslında bizim yediğimiz kumru kumrunun gerçeği değil sonradan eklenen malzemelerle bize sunulmuş halidir.  Adını ekmeğinin kumru kuşuna benzer şeklinden almıştır. Peki, çeşme kumrusunun gerçeği nasıl olur? Ekmeği doğal katkısız doğal nohut mayasından yapılan kömür ateşinde pişirilen içinde eski kaşar, sucuk, domates istenirse salam olmalıdır. Kumrunun en büyük sırrı kaşarının eski kaşar olmasıdır. Gerçek çeşme kumrusunda ketçap, mayonez, sosis gibi malzemeler olmamalı diyor bilirkişiler.

Kumrunun ekmeğinin sırrı ise ekmeğin bir gün beklemiş olmasıdır. Çıtır, doygun ve lezzetli ekmeklerin  bir gün beklemiş olmasının yanı sıra kömür ateşinde pişiyor olması ayrı bir lezzet katmaktadır. Yanında gelen turşu ağzınızda ayrı bir tat bırakır. Turşu ve kumrunun uyumu mükemmeldir. Her türlü içeceğin eşliğinde yiyebileceğiniz eşsiz bir lezzettir.

Sabah kahvaltıda çay eşliğinde, öğleden sonra kola ile birlikte atıştırmalık, akşam yemeğinde ana yemek olarak günün her saatinde afiyetle yiyebileceğiniz aperatif bir yiyecektir Çeşme Kumrusu…