Çeşme’nin İncileri

23 Haziran 2015

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından misafirlerini ağırlayan Çeşme 29 km kıyı şeride sahiptir. Bu kıyı şeridi boyunca girintili çıkıntılı olacak şekilde birçok plaj ve koyu barındırmaktadır.

Turkuazdan laciverte uzanan denizi, sıra sıra plajları, altın sarısı ve gri arasında değişim gösteren kumları, yaz aylarının sıcağında içinizi serinleten tatlı esintisi ile sizi rüyada hissettirecek Çeşme…

Plajlarda gündüz güneşlenip denize girebilir, akşam yemeğinizi yiyebilir, gece de eğlenebilirsiniz. Plajlarda ve koylarda çok sayıda beach club mevcuttur.

Mavi bayraklı Ilıca Plajı, suyu sıcak ve sığdır. Sakin yürüyüşlerin vazgeçilmez adresidir. 2 kilometrelik kumsalı, denizden kaynayan sıcak suyu ve muazzam beyaz kumuyla göz alacak derecede etkileyicidir. Her yaşta insanın hem sağlık için hem de tatil amaçlı gelebileceği muhteşem yerlerden birisidir. Denizin sığ olması can güvenliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Termal olanaklarının olması yerli ve yabancı birçok turisti kendine çekmektedir. Denizinin sığ olmasından dolayı özellikle çocuklu aileler için vazgeçilmez yerlerden birisidir.

Ayayorgi Koyu yan yana dizilmiş birçok beach club ve gece kulübünün olduğu Çeşme Merkez’e 1 km uzaklıktadır. Hem müzik dinleyip eğlenebileceğiniz hem de saatlerce hiç bunalmadan güneşlenebileceğiniz, hareketliliğin bol olduğu cıvıl cıvıl bir koydur.  Bol bol limon ağaçlarının bulunduğu koyda tropikal iklimi anımsamakta mümkündür.

Akvaryum gibi denizi izleme imkanını bulabileceğiniz dupduru ve turkuaz mavisi denize sahip Mavi Koy eşsiz güzelliktedir. Günlük tekne turları ile bütün gün suyun altını izlerken bir yandan da teknede yapılan aktivitelere dahil olabilirisiniz.

Belki de ismini birçoğumuzun duymadığı saklı cennet Marki Adası. Dalgıçların uğrak mekanlarının en başında gelen adalardan birisidir. Aynı zamanda adanın kuzey batısında Yatak Odası olarak adlandırılan minik bir ada da bulunmaktadır.

Çeşme’nin güneyinde yer alan Çark Plajı Alaçatı plajlarına kadar ulaşmaktadır. Plaj doğası gereği tropikal plajları andırmaktadır. Plaj rüzgâr sörfçülerinin ve rüzgar sörfü konusunda eğitim verenlerin açık adresidir. Bu sporu yapmasanız da akşamüstünün tatlı esintisinde izlemek keyifli olacaktır.