Pırlanta

22 Haziran 2015

Saflığın temizliğin adresi Pırlanta Koyu… Pırlanta Çeşme ilçe merkezine 10 km uzaklıkta
Çeşme’nin güney batı bölgesinde yer almaktadır. Adını pırlanta gibi paralayan kumlarından almıştır. Türkiye’nin en güzel 15 plajı arasında üst sıralarda yer almaktadır.  Daimi esen kuvvetli rüzgârı ile meşhurdur. Bu özelliğinden dolayıdır ki kite sörfçülerin vazgeçilmez adresidir.

Çeşme / Pırlanta’da Sürekli ve kuvvetli esen rüzgârı nedeniyle denizinde dalga eksik olmaz. Pırlanta bu konuda dünyanın en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Pırlanta Plajının bir kısmı sadece kite sörf için ayrılmış durumdadır. Pırlanta’da Özgürce kite sörf yapabilir ya da sörf dersleri alabilirisiniz.

Pırlanta Koyunda çok büyük bir halk plajı mevcuttur. Halk plajı bembeyaz kumlarıyla turkuaz mavisi denizi seyrederken, siz ardıç ağaçlarının altında oturabilirsiniz. Denizi alabildiğine mavi ve alabildiğine sığdır. Plajın kendine has bembeyaz kumu yumuşacık ve inceciktir.

Koyun kendi içinde çok büyük bir kamp alanı mevcuttur. Kamp yapmayı düşünenler için doğru adrestir.  Karavan veya çadırlarınızla tatilinizi yapmanız olanaklıdır.

Pırlanta bölgesinin aynı zamanda simgesi haline gelen Altınkum Plajı eşsiz güzelliktedir. Denizin berraklığından gözünüzü alamazsınız. Pırlanta’nın dalgasının yanı sıra bu plajda sakinlik ve duruluk hakimdir.  Çeşme’de en berrak denizi ve en temiz sakin plajların birisi burasıdır.

Ailecek gidip çok rahat tatil yapabilirsiniz. Siz güneşlenip denize girerken çocuğunuz bu eşsiz kumsalda oyununu oynayabilir. Sakinliği ve rahatlığı arayanlar için Çeşme’de en uygun plajlardan birisi Pırlantadır.

Pırlanta’da akşam üstleri güneş batmaya hazırlanırken günün yorgunluğunu atmak için el ayak çekildikten sonra incecik kumlarının üzerinde dalga sesi eşliğinde kısa bir yürüyüşe çıkmak için en uygun yerlerden birisidir.

Görselin kaynağı