TARİHİ ÇEŞME

22 Haziran 2015

Çeşme üç tarafa denizle çevrili Urla yarımadasının batıya uzanan kısmında, İzmir iline 90 km uzaklıkta, Karaburun ve Urla ilçelerine komşu olan, Anadolu’nun batıdaki en uç noktasında yer alan şirin bir tatil beldesidir. Aynı zamanda Sakız Adasına 8 mil uzaklıktadır.

Çeşme ülkemizin turizm açısından önemli bölgelerinden birisidir. Buna ek olarak tarihi geçmişi, bu geçmişin günümüze yansımalarıyla da tarihi açıdan oldukça önemlidir. Turistik açıdan bu tarihi çeşme, kale, müzelerin yeri oldukça önemlidir.

Çeşme ve civarında kaynak suları bol olduğundan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı yöreye Çeşme adı verilmiştir. Yörede çok fazla sayıda tarihi çeşme yer almaktadır. Bu çeşmelerin hepsinin kendisine özgü mimarisi ve özelliği bulunmaktadır. Çeşmelerin birçoğu zamana kafa tutarcasına hiç bozulmadan durduğu gibi, bir kısmı da restorasyonlar sayesinde günümüze gelebilmiştir.  Doğa olayları, kaynaklarının kuruması gibi nedenlerle de bazıları kaybolmuştur. Yörede soğuk suların aktığı çeşmelerin yanı sıra sıcak su kaynakları da yer almaktadır.

Yapılan arkeolojik çalışmalar Neolitik Çağdan itibaren Çeşme’de yerleşim olduğunu göstermektedir. Sakarya Mahallesinde Neolitik, Germiyan Yalısında Katolitik ve Miken, Boyalık mevkiinde Tunç, eski Çeşme Köyünde Beylikler ve Osmanlı Dönemi izlerine rastlamak mümkündür.

Çeşme’de ki bazı önemli çeşmeler; Mehmet Kethuda Çeşmesi, Ahmetoğlu Hacı Memiş Ağa Çeşmesi, Kitabesiz Eski Çeşme, Kandırma Çeşmesi, Şekerci Çeşmesi, Maraş Çeşmesi,  İki Eski Çeşme’dir.

Kale ve çeşmelerin yanı sıra yörede Osmanlı dönemine ait bir kervansaray yer almaktadır. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. O yıllarda özellikle yabancı tüccarların konaklaması için yapılan kervansaray günümüzde bir otel olarak hizmet vermektedir. Kervansarayda alış-veriş merkezleri ve gece eğlence mekânları da bulunmaktadır.

Çeşme tarihi ve turistik aktivitelerin yanında sportif aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin kara avcılığı yapmak isteyenler için oldukça zengin bir yerdir. Karavan ile konaklamak isteyen ya da çadırlarıyla kamp yapmak isteyen misafirlerine de ev sahipliği yapan bölgeleri de bulunmaktadır. Dalış sporu ve sörf aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği yerlerin en başında gelmektedir.

Tarihi ve kültürel çekicilikler arasında tarihsel sit ve eserler, müzeler, yöresel mutfak özellikle Çeşme’nin bin bir çeşit otlarından yapılan zeytinyağlılar, festivaller ve şenlikler özellikle kültürel turizmimizin en büyük kaynaklarını oluşturmaktadır.

Görsel Kaynağı